Hagyományosan a rádiók CAT vezérlését vezetékkel oldjuk meg. Ebben van egy FTDI chip ami az USB (emulált RS-232) kapcsolatot átfordítja soros (serial) TTL protokollra. Ez többnyire remekül működik, amíg nincsen földhurok, vagy különösen rossz SWR, vagy köpenyáramok. Ilyenkor a kábelre megfelelő anyagú ferrit-gyűrűt teszünk a kábelből 4-5 menetet kialakítva. A Bluetooth-tal vezérelt rádiónál a fenti káros hatások nincsenek. Az ilyen megoldásokkal kapcsolatos küzdelmeimet az alábbiakban ismertetem.
Először megnéztem, hogy házilag tudok-e olcsón és egyszerűen készíteni ilyen Bluetooth adaptert. Találtam is leírást, nyáktervvel (elrettentő példának itt megnézhető), ami a népszerű HC-06 Bluetooth – Serial konverter panelt használta. Gondosan elkészítettem a megadott Nyák-lemezt, beültettem hibátlanul és nem működött. Sajnos túlzottan megbíztam a cikkben és nem ellenőriztem. Utólag javítottam az áramkört és működésre bírtam, de azt tisztán láttam, hogy aki ezt az egészet kiagyalta, soha nem próbálta ki. Időről időre találok ilyen „projekteket” az Interneten, amikről nem tudom, miért kell ezt így csinálni?
Aztán ez a kis tákolmány valahogyan eltűnt, pár évig nem is kerestem. Aztán az Interneten egyszer csak megláttam ezt a kis kiegészítőt. Még a boldog békeidőkben rendeltem, 3000 forintér, amikor még érdemes volt Kínából rendelgetni… Aztán használni szerettem volna, és persze nem működött. :-(
"Deja Vu" érzésem támadt. Egy újabb vacak. Persze sejtettem, hogy mi lehet a baja. Szétszedtem tehát és szemügyre vettem. És igazam volt. A készülék kiképzése olyan, hogy egy nagyobb panelon van egy kisebb "cakkos szélű". A szélein vannak az érintkezők kiképezve.
Ennek az egységnek a tápfeszültsége 3,3 volt és 6 volt közt lehet. Gyakran 5 voltot használnak hozzá. Viszont a soros vételi csatlakozás (RX) csak 3 voltos logikát fogad! Általában ennél a pontnál véreznek el az ilyen projektek. Ugyanis a Yaesu FT-897 rádió CAT csatlakozóján a TX (ami a HC-06 RX-ére kell, hogy csatlakozzon) 5 voltos logikát szolgáltat. Érdekes módon a HC-06 által a TX-lábon a rádió felé küldött 3 voltos logikát a rádió simán tudja fogadni.
A megoldás egyszerű. Két kis ellenállásból (2,2k és 4,7k) egy feszültségosztóval 3 voltosra csökkentjük az 5 voltos logikát az alábbi kis rajz szerint.
A műanyag dobozkába eléggé paszentosra van tervezve az áramkör. A kábel négy szállal csatlakozik a panelhoz. Ha Fölülnézetből nézzük a panelt úgy, hogy a kábel az alsó felén csatlakozik, akkor balról jobbra a vezetékek a következők:
HC-06 TX
HC-06 RX
+12V (az FT-897-ről jön)
GND
Az FT-897-ről jövő 12 volt tápfeszültség a panelon egy stabilizátorba megy, ami azt 3,3 voltra csökkenti. A HC-06 tehát már csak 3,3 voltot kap. A fenti kis kiegészítést úgy oldottam meg, hogy a HC-06 RX-re csatlakozó vezetéket kiforrasztottam és a 4,7k-s ellenállást a GND és a HC-06 RX lyukakba forrasztottam alulról (tehát nem a nyákfelület felől). A 2,2k-s ellenállás egyik lábát szintén az RX-lyukba forrasztottam, a másik lábat pedig a panel szélén felhajtottam és ráforrasztottam az előzőleg kiforrasztott (5 voltos logikájú) vezetéket. Persze gondosan elkerültem minden zárlatot, szakadást.
A dobozkába belepréselve az áramkört és rápattintva a fedelet, azonnal csatlakoztattam is a rádióhoz. A piros LED elkezdett villogni addig, amíg nem párosítottam az eszközt. A párosítást követően a LED folyamatosan világít.
A végeredményt olyan munkaállomáson teszteltem, amin UBUNTU 20.04 van. Persze ez sem akart azonnal működni. Egy ASUS BT-500-as Bluetooth "bigyót" vásároltam az EMAG-nál.
A Linux azonnal felismerte, de a Firmware sajnos hiányzott. Ehhez le kellett töltenem a honlapjukról a Driver-t és abból a megfelelő helyre másolnom a Firmware-t. Ehhez a letöltött zip-állományból az rtkbt-firmware/lib/firmware/rtlbt mappa tartalmát (a két fájlt) a /lib/firmware mappába másoltam rendszergazda jogokkal. Ezek után már azonnal érzékelte a Linux a kis BT-500 bedugását. Ezek után már csatlakoztatható volt a CAT-eszköz.
Csatlakoztatáskor valami igen beszédes BT06 (vagy hasonló) elnevezést látunk. És 9600bps sebességgel kommunikál. A jelszó alapesetben 1234
Ezek nekem nem is tetszettek, így megváltoztattam őket.