Noha nem láttam még statisztikát arról, hogy a rádióamatőrök hány százaléka küzd a QTH-ján zsibbasztó antenna korlátozásokkal, de úgy érzem ez a szám jóval az 50% felett lehet. Főleg, hogy a magyarországi rádiósok jelentős hányada Budapesten él. Aki a külvárosi, kertes övezet szerencsésebb lakója, néha az sem engedhet meg magának mondjuk 40 méter hosszú vezetéket kifeszíteni. Az ismerőseim helyzetét ismerve az átlagos lehetőség a 20 métert alig haladja meg. Hozzám hasonlóan, mások is sok módon próbálnak boldogulni az ilyen korlátok közti rádiózással. Több féle antenna próbálkozásom volt már. Az egyik sikeres az FD3 antenna. Ezt ismertetem az alábbi cikkemben.
Akad olyan szituáció, amikor csak egyetlen sávra van szükségünk antennára. Ilyenkor adódik az egyszerű megoldás, készítsünk gyorsan egy dipólt! Alapesetben a dipól egy sávra alkalmas csak, ha nem használunk tunert. Tunerrel persze „megerőszakolható” az antenna, hogy más sávokon is működhessünk, de most ezt nem részletezem. Az alábbi cikk - az 1944-ben szabadalmaztatott - T2LT antennáról szól.
Manapság a nagyvárosi rádióamatőrök egyik legnagyobb problémája a megfelelő antennák kiválasztása és elhelyezése. A zsúfolt, panelházakkal teli területeken nagy leleményességet kíván e gond leküzdése. Én is hasonló cipőben járok így egyáltalán nem mindegy, mit és hova telepítek. Az Interneten barangolva botlottam bele a Moxon antennába.
Néha szükség lenne egy hirtelen, fillérekből összedobható egyszerű, irányhatással bíró antennára. Én a 70 centis sávra készítettem egy ilyet. Az alábbiakban ismertetem, hogyan.
Rádióklubom szerdánként rendszeresen beszélget rádióamatőr témákról az este folyamán a Széchenyi hegyi átjátszón. Mivel én viszonylag távol vagyok az átjátszótól és megfelelő antennám sem volt telepítve, ezért ki kellett valamit találnom a forgalmazáshoz. HA5TT Tamás barátom sok évvel ezelőtt ajánlott egy UHF-QUAD megoldást, amit sikerrel alkalmaztam is akkoriban. Ez egyszerűen elkészíthető, olcsó és hatásos antenna. Az elkészítése és a használata a következő.